A szálcement homlokzatburkolat egy tartós, szálcementből készült építőanyag, amelyet homlokzatok burkolására használnak. A szálcement alapvető összetevői a cement, homok, víz és természetes cellulózszálak, amelyek együtt alkotnak egy erős, ellenálló anyagot. Ez az építőanyag bármely épülettípus (lakó, kereskedelmi, kommunális, ipari) szerelt, átszellőztetett elven működő homlokzat kialakítására alkalmas építési rendszer.
Szálcement homlokzatburkolat jellemzői
A szálcement homlokzatburkolatok különleges tulajdonságaik révén tartós és sokoldalú megoldást nyújtanak az építőiparban. Főbb jellemzőik:
Időtállóság: Ellenállnak az időjárásnak, a nedvességnek és a fagy hatásainak, nem repednek, nem vetemednek.
Tűzállóság: Éghetetlen anyag, ami előnyt jelent a fa vagy műanyag burkolatokkal szemben.
Környezetbarát: Természetes alapanyagokból készül, újrahasznosítható és minimális karbantartást igényel.
Esztétikai rugalmasság: Széles szín- és textúraválaszték, így modern és klasszikus stílushoz is illeszthető.
Gazdaságos választás: Hosszú élettartam és alacsony karbantartási igény miatt költséghatékony megoldást jelent.
A szálcement burkolatok időtálló, környezetbarát és esztétikus alternatívát kínálnak minden épülettípushoz.
Szálcement homlokzatburkolat előnyei
Hangszigetelés: Csökkenti a külső zajokat, ideális városi környezetben.
Nedvesség- és páraáteresztés: Megakadályozza a belső károsodásokat, szabályozza a párát.
Mechanikai ellenállás: Ellenáll a karcolásoknak és ütődéseknek, így tartósan megőrzi állapotát.
UV- és kártevőállóság: Színét hosszú távon megőrzi, és nem károsítják a kártevők.
Könnyű szerelhetőség és hővédelem: Könnyen szerelhető, télen segíti a hőtartást, nyáron pedig hűvösebbé teszi a falakat.
Szálcement homlokzatburkolat rögzítése
A szerelt szálcement homlokzatburkolatokat jellemzően alumínium, esetleg horganyzott acél vagy fa, segédszerkezetre kell rögzíteni. A rögzítés módja: általánosan látszó, mechanikus (a táblaszínével szín azonos szegecs vagy csavar) módon helyezik el a táblákat, de lehet az alszerkezetre speciális ragasztóval ragasztani vagy mechanikus rejtett rögzítéssel szerelni is.
Bár maga a szerelés nem igényel különösebb szakértelmet, de a szép homlokzatburkolat szereléshez nagyfokú precizitásra és speciális szerszámokra van szükség.
Szálcement homlokzatburkolat kivitelezés
A szálcement és vele együtt az összes szerelt homlokzatburkolat speciális szakmunka. Magyarországon a megbízható szakkivitelezők száma évről évre növekszik, így nem jelent gondot a megrendelő részére, hogy a beruházási és tervezési folyamatban kiválasztott szálcement burkolatok magas minőségben készülhessenek el. Elmondható, hogy egy négyzetméter homlokzatburkolat elkészítése a geometria, elemméret, színek száma körülbelül 3-5 óra/m2 időt vesz igénybe.
A kivitelezés lépései:
1. A kivitelezési munka az alszerkezet tartókonzolainak elhelyezésével kezdődik.
2. Ezt követi a szálas hőszigetelő anyag elhelyezése és rögzítése.
3. Ez után következik a legfontosabb lépés a “T” és “L” profilok elhelyezése. Ez a munkafolyamat igényli az egyik legnagyobb precizitást, mert bár Magyarországon nincsen szabvány a szerelt homlokzatburkolatok méretpontosságára, de a helytelen síkkoordináció egyenetlen burkolatot és ezzel együtt egyenetlen fuga vonalvezetést eredményez. A szakszerű alszerkezet szerelés a teljes időráfordítás 65-70 %-át teszi ki.
4. A megfelelően beállított alszerkezetre helyezzük el a szálcement homlokzatburkolatot, mely megadja az épület végleges megjelenését.